Miután több hírportál is felvetette annak a problematikáját, miképpen lehetséges az, hogy egyes nemzeti dohányboltok a helyi rendeletek előírásaival ellentétben a nap 24 órájában forgalmazhatnak szeszes italt, érdemes a kérdést jogi-szakmai szemszögből is megvizsgálni.
A probléma összetett, mert három jogszabály és két jogelv ütközik egyszerre, így nehéz feloldani a keletkezett joghézagot.A három jogszabály:
· 2005. évi CLXIV. törvény a kereskedelemről (Kertv.)
· 2012. évi CXXXIV. törvény a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről (Trafik tv.)
· települési önkormányzati rendeletek szeszesital árusításról
A két jogelv:
· jogforrási hierarchia, normalépcső
· lex specialis derogat lex generalis (a különös szabály lerontja az általánost)
A Kereskedelmi törvénnyel összhangban a települési önkormányzat képviselőtestülete önkormányzati rendeletben szabályozhatja, korlátozhatja az esti/éjszakai szeszesital árusítást. A Trafiktörvény zavarja meg az összhangot, mivel a Kereskedelmi törvényhez képest különös (lex specialis), így eltérő szabályok vonatkoznak rájuk. Ugyanakkor a szeszesital árusítást korlátozó települési önkormányzati rendeletek is különösek (lex specialis), azonban a jogforrási hierarchiában a törvény alatt helyezkednek el, így csak törvényi felhatalmazás alapján tudja korlátozni a magasabb szintű rendelkezéseket. Ezt a Kereskedelmi törvény biztosítja.
Az ellentmondások szeptemberig alapvetően a következőképpen oldhatók fel. Az önkormányzati rendelet szabályait a trafikoknak is alkalmazniuk kell, mert nyitva tartásukat és dohány- illetve egyéb termékek értékesítését nem korlátozza az önkormányzati rendelet, tehát csak szeszitalt nem értékesíthetnek. Másfelől jelen esetben – a jogszabályok értelmes és igazságos célszerinti (teleologikus) értelmezése alapján – a közérdek, fiatalok védelme, közegészségügy, közrend olyan jelentős társadalmi érdekek amelyek megkövetelik, hogy a nemzeti dohányboltok is tartsák be a települési önkormányzati szabályokat. Alapvetően a trafikok félreértelmezik a Trafiktörvényben foglalt rendelkezéseket, nem veszik figyelembe a preambulumban foglalt jogalkotói szándékot.
DDr. Vértesy László
egyetemi adjunktus